Sedinta de planificare cu aparatul presedintelui si subdiviziunile Consiliului raional
17.04.2018 Accesări: 188

Acţiunile săptămînale ale aparatului Preşedintelui raionului şi subdiviziunilor Consiliului raional Nisporeni pentru perioada 17.04.2018 - 22.04.2018

 

Nr.

d/o

Măsurile preconizate

Data, ora desfăşurării

Locul desfăşurării

Principalele chestiuni la ordinea de zi

Responsabil

Nota cine participă

1

Ședința operativă

Marți

17.04.18

Ora 08 15

Sala mică de ședințe

Cu privire la activitatea serviciilor, secțiilor și direcțiilor din cadrul consiliului raional.

Secţia Administraţie publică

Preşedintele raionului, șefii serviciilor secțiilor și direcțiilor Consiliului raional

2.

Şedință de lucru cu angajații DÎTS Nisporeni

Marți

17.04.18

Ora 1500

Centrul Metodic

Cu privire la rezultatele elevilor participanți la Olimpiada republicană.

Andronache M.

Şef secția Management al Curriculumului și Formare Profesională Continuă

3.

Formarea continuă a cadrelor didactice/manageriale

Marți

17.04.18

Gimnaziul Brătuleni

Diseminarea bunelor practici ale profesoarei de limbă rusă din IP Gimnaziul Brătuleni, dna Bogaci Tamara, pentru profesorii de limba rusă din raion.

Bejan Sv.

Specialist DÎTS Nisporeni

4.

Concurs la funcția de director în instituțiile educaționale

Marți

17.04.18

ora 1400

 

 

 

Vineri 20.04.18

ora 1300

Centrul Metodic

Grădinița de copii ”Prichindel”, Vânători

 (etapa I)

 

 

Gimnaziul Milești

Sterpu N.

Șef DÎTS Nisporeni

Șișcanu T.

Specialist pricnipal Serviciul resurse umane

5.

Inspecții de evaluare instituțională

17-21.04.18

Gimnaziul  Vulcănești

Lungu Al.

Șef DÎTS Nisporeni

6.

Sedinta Comisie de specialitate pentru economie si buget

18.04.2018

Sala mica de sedinte

Chestiunile incluse in ordinea de zi

S.Zmeu – secretar Consiliu raional

Presedintele raionului, Verdes Ghenadie, consilierii raionali

7.

Lansarea studiului analitic. Calitatea serviciilor de educație timpurie la nivel local

Miercuri 18.04.18

or. Chișinău

Sterpu N.

Șef DÎTS Nisporeni

8.

Ședința extraordinară a Consiliului raional

Joi

19.04.18

Ora 1000

Sala mare de ședințe

Cu privire la chestiunile incluse în ordinea de zi.

Sergiu Zmeu,

Secretar interimar CR

Președintele raionului,

Ghenadie Verdeș,

Consilieri raionali

9.

Ședință

Joi

19.04.18

Ora 1000

Deschiderea ofertelor COP "Reparația clădirii administrative Consiliului raional Nisporemni, str.Suvernaității2".

Sîrbu Maria,

Speciliast achiziții publice

Membrii grupului de lucru

10.

 Procedura de

Înregistrare a operatorilor de produse vegetale

Joi

19.04.18

Ora 1000

 

 

 

 

Consiliul Raional

(sala mică de ședințe)

 

 

 

 

Informația cu privire la înregistrarea operatorilor de produse vegetale.

 

 

 

G. Florea,

Șef Secție Agricultură relași funciare și cadastru,

ANSA

E.Artene ,

Șef Direcția Siguranței alimentelor

 

 

 

 

Agenții economici din:

vinificație

panificație

procesatorii de prune

deținătorii de camere frigorifice

 

 

 

11.

Atelier de lucru

Joi

19.04.18

or. Chișinău

Atelier de lucru: ”Consolidarea capacităților Guvernului de a evalua, aborda și monitoriza Reforma sistemului de îngrijire a copilului”.

Sterpu N.

Șef DÎTS Nisporeni

12.

Seminar cu lucrătorii de educație muzicală din IET

Joi

19.04.18

Grădinița ”Albinuța”, Vărzărești

Lupea P.

Specialist coordonator, metodist, Secția Politici Educaționale și Management

13.

Conferința internațională ”Biblioteca și lectura copiilor: provocări actuale”

Vineri

20.04.18

or. Chișinău

Crăciun N.

Specialist  principal, metodist, Secția Politici Educaționale și Management

14.

Delegarea loturilor olimpice la Olimpiada Republicană

20-23.04.18

oraș Chișinău

Fizica

Andronache M.

Şef secția Management al Curriculumului și Formare Profesională Continuă

15.

Ședința de informare cu directorii de instituții școlare

Sâmbătă,

21.04.18

Ora 0830

Centrul Metodic

Sterpu  N.

Șef DÎTS Nisporeni

16.

Concursul Erudit-Cafe

Sâmbătă, 21.04.18

or. Chișinău

6 elevi, LT ”M. Eliade”.

Lungu V.

Specialist principal, Secția Politici Educaționale și Management

17.

Activitatea SAP

Pe parcursul săptămânii

 

 

 

1.Asistență psihologică copiilor cu tulburări de comportament.

2.Activități de asistență logopedică și kinetoterapeutică în IP Gimnaziul ”Gr. Vieru”, Iurceni și IP Gimnaziul ”V. Bulicanu”, Boldurești.

3. Aprobarea limbajului Makaton și Portage a copiilor de vîrstă preșcolară.

4. Asistența metodică a cadrelor didactice în elaborarea testelor pentru copiii cu CES.

Colaboratorii SAP

18.

Testare 2018

Pe parcursul săptămânii

Instituțiile școlare

 

1. Testare, liceu, sesiunea 2018: Limba și literatura română,

Limba străină

Matematica/istoria Disciplina la solicitare  

2. Testare, gimnaziu, sesiunea 2018:

Matematica

Limba și literatura română,

Istoria românilor și universală

Managerii instituțiilor

19.

Implementarea Metodologiei de evaluare a cadrelor didactice

Pe parcursul săptămânii

Managerii școlari

 

Tel +373 (264) 22058
Fax +373 (264) 22291
Adresa : MD – 6401, or. Nisporeni, str. Ioan Vodă, 2
Copyright © 2018 CONSILIUL RAIONAL NISPORENI. REPUBLICA MOLDOVA. Toate drepturile rezervate.