ASOCIATIA DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARA

“BAZINUL RIULUI NIRNOVA”

anunta concurs de angajare a Directorului

Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara / ADI  “Bazinul Riului Nirnova” isi desfasoara activitatea din luna octombrie 2023, si cuprinde 20 de APL-uri din raioanele Hincesti si Nisporeni.  ADI  “Bazinul Riului Nirnova” are drept scop de a diminua dezechilibrele de dezvoltare economica si sociala in localitati prin imbunatatirea , eficientizarea calitatii serviciilor publice ;  implementarea proiectelor de dezvoltare de interes local si regional ; organizarea si gestionarea in comun a serviciului de alimentare cu apa si sanitatie ; corelarea politicilor sectoriale guvernamentale la nivelul zonei de influență prin stimularea inițiativelor și prin valorificarea resurselor locale ; stimularea cooperarii intercomunitare în scopul realizării unor proiecte commune ; elaborarea și implementarea de politici de planificare strategică ; realizarea efficienta a parteneriatul cu Agentia Apei “Artois Picardie” , conform Acordului semnat in iulie 2024, astfel dezvoltand comunitățile membre ale Asociației.

Funcția de Director poate fi ocupată de o persoană fizică, care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:

  • Este cetățean al Republicii Moldova;
  • Deține diplomă de studii superioare de licență sau echivalentul acesteia, preferabil in economie, administrare publica, inginerie;
  • Are experiență în administrarea unei persoane juridice și/sau în coordonarea proiectelor de dezvoltare;
  • Are experiență în implementarea proiectelor atat din fonduri nationale, cit si a organismelor internationale;
  • Este vorbitor de limba romana, engleza / franceza (minim nivel B1);
  • Nu este supusă unei măsuri de ocrotire judiciare;
  • Nu are antecedente penale.

Responsabilitatile, pe care Directorul le are in cadrul Asociatiei :

  • Organizeaza și conduce activitatea Asociației, inclusiv utilizarea conformă a mijloacelor financiare, stabilește sarcinile și atribuțiile angajaților din cadrul Asociației;
  • Asigură executarea actelor normative, ce reglementează activitatea Asociației;
  • Organizează și implementează sistemul de control intern managerial în cadrul Asociației și poartă răspundere pentru administrarea bugetului și a patrimoniului aflat în gestiune;
  • Aprobă fișele de post ale angajaților;
  • Propune adunării generale spre aprobare modificarea organigramei, efectivului-limită și schemei de încadrare a Asociației, în limitele mijloacelor financiare disponibile;
  • Pregateste strategia de interventii la AG pe sectorul apa si sanitatie ;
  • Pregateste strategia de comunicare la AG;
  • Reprezenta ADI la nivele national si international;
  • Mentine relatiile cu donatorii nationali si internationali;
  • Angajează și eliberează din funcție personalul contractual în condițiile legislației muncii;
  • Coordonează elaborarea, actualizarea și implementarea planului de activitate a Asociației;
  • Coordonează realizarea proiectelor și a programelor, pe care Asociația le desfășoară;
  • Emite dispoziții, instrucțiuni, încheie contracte, aprobă evidența contabilă și dările de seamă, in conformitate cu drepturile si dispozitiile acordate de catre Adunarea Generala;
  • Semnează dispoziții de plată, rapoarte financiare și alte documente cu caracter fiscal și financiar;
  • Aprobă, cu acordul Adunării Generale, atragerea de mijloace financiare suplimentare necesare pentru asigurarea activității Asociației;
  • Asigură securitatea și sănătatea muncii și ținerea corectă a documentației corespunzătoare;
  • Asigură ținerea registrelor de evidență în procesul de activitate a Asociației;
  • Aplică sancțiuni disciplinare în conformitate cu legislația;
  • Organizează activitatea de secretariat;
  • Asigură editarea, publicarea și distribuirea buletinelor informative;
  • Elaboreaza proiectul bugetului anual al Asociației;
  • Asigură ținerea evidenței contabile și statistice conform ordinii stabilite de lege;
  • Prezintă, la solicitarea Consiliului sau a adunării generale, dări de seamă, rapoarte și note explicative privind activitatea Asociației, modul de gestionare a mijloacelor financiare, precum și informații asupra altor probleme legate de activitatea Asociației;
  • Exercită alte atribuții operațional-manageriale;
  • Decide asupra tuturor chestiunilor care nu constituie competența exclusivă a altor organe ale Asociației;
  • Reprezintă interesele Asociației în toate instituțiile/autoritățile statului în condițiile Codului civil și altor acte normative.

Persoanele interesate vor transmite CV-ul, Scrisoarea de Motivare, Diploma de studii, actul de  identitate, cazier juridic (declaratia pe propria raspundere e valabila pina la semnarea contractului), la adresa de email [email protected] pina la data de 13 august 2024, orele 17.00 ora Moldovei. Intrebari de precizare pot fi adresate pe emailul mentionat mai sus pina la data de 6 august 2024.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com