Asigurarea unei infrastructuri durabile este o prioritate pentru raionul Nisporeni. Sub acest aspect, Consiliul raional Nisporeni îşi canalizează toate eforturile pentru a implementa proiecte menite să îmbunătăţească infrastructura raionului Nisporeni, în beneficiul locuitorilor raionului Nisporeni.
În prezent, se află în desfăşurare proiectul ce vizează lucrările de reparaţie a segmentului de drum local L 403 Nisporeni-Mărinici. La asfaltarea respectivei porţiuni de drum, este folosită o formulă nouă în raionul Nisporeni, unde deșeurile de plastic sunt reciclate în aditivi pentru asfalt, pentru a-l face mai rezistent. Este vorba despre o tehnologie care mărește calitatea asfaltului cu 30% și prelungește durata de viață a infrastructurii rutiere. Noua tehnologie a fost adusă în ţara noastră de către “Macrebur”, companie eneglezească.
În acest context, la primele lucrări de asfaltare a porţiunii de drum local L 403 Nisporeni-Mărinici, au fost prezenţi şi reprezentanta Ambasadei Marii Britanii în Republica Moldova, dna Natalia VITIUC, care alături de dl Ion DIAVOR, preşedintele raionului şi antreprenorul dl Marin SÎRBU , au monitorizat situaţia.
![](https://nisporeni.md/wp-content/uploads/2024/03/431472379_1949951952074015_4160600844629742535_n-2000x1333.jpg)
![](https://nisporeni.md/wp-content/uploads/2024/03/431478193_1949951975407346_7443161061382506566_n-2000x1333.jpg)
![](https://nisporeni.md/wp-content/uploads/2024/03/431478765_1949951978740679_979688333487334621_n-2000x1333.jpg)
![](https://nisporeni.md/wp-content/uploads/2024/03/431518128_1949951995407344_6664082990847992199_n-2000x1333.jpg)
![](https://nisporeni.md/wp-content/uploads/2024/03/431576847_1949951985407345_6667589163534234675_n-2000x1333.jpg)